Cайт, на якому, Ви знайде собі найкращого адвоката ще сьогодні

Спадщина

Показано з 1 по 4 із 17 (всього сторінок: 5)

Спадщина: судова практика, правові позиції Верховного суду, юридичні консультації адвокатів та судові прецеденти


Спадщина - під даним терміном в цивільному праві розуміють права та обов’язки а також матеріальні і нематеріальні активи (цінності), які переходять від померлої особи до її спадкоємців.

Процес переходу прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців)- називається спадкуванням.

До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 Кодексу).

Об’єктами спадкування є цивільні права та обов’язки спадкодавця, що можуть (мають здатність) переходити у спадщину.

Сукупність цих прав і обов’язків називається спадщиною або спадковою масою (спадковим майном). 

Відкриття спадщини – означає виникнення права на спадкування у певних осіб(спадкоємців). При чому коло вказаних осіб визначається законом – тоді коли має місце спадкування за законом,і заповітом –тоді коли має місце  спадкування за заповітом.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона вважається померлою (частина третя статті 46 Цивільного Кодексу України).

Момент смерті фіксується на підставі медично-біологічних показників, які констатують факт смерті людини, що засвідчується у свідоцтві про смерть, яке видається відділом РАЦС на підставі рішення суду, яке набрало законної сили або з інших підстав, передбачених чинним законодавством.

Важливе юридичне значення має правильне визначення часу, з якого відкривається спадщина, оскільки:

  • з цього моменту починається сплив строку на прийняття спадщини (шість місяців - стаття 1270 Цивільного Кодексу України); 
  • склад спадкового майна та коло спадкоємців визначаються саме на день смерті спадкодавця (статті 1218,1222, 1223 Цивільного Кодексу України); 
  • з цього дня у кредиторів спадкодавця виникає право пред'явити вимоги до спадкоємців (стаття 1281 Цивільного Кодексу України).

Місце відкриття спадщини також має важливе практичне значення позаяк:

  1. Саме за місцем відкриття спадщини нотаріусом вживаються заходи щодо охорони спадкового майна згідно закону (стаття 1283 Цивільного Кодексу України); 
  2. Заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину (чи про відмову від спадщини) слід подавати до нотаріальної контори що знаходиться саме за місцем відкриття спадщини (статті 1268, 1273, 1298 Цивільного Кодексу України); 
  3. Саме за місцем відкриття спадщини кредитори спадкодавця вправі пред’являти вимоги до спадкоємців (стаття 1281 Цивільного Кодексу України).

Оформлення спадщини в Україні відбувається за наступними правилами:

Згідно діючого законодавства України не можливо прийняти лише майно спадкодавця і не прийняти його борги (у випадку їх наявності), тобто успадковувати можна лише в цілому (і майно і борги померлого).

Спадщина оформляється у нотаріуса, за умови що до нього звернулись своєчасно і з необхідним пакетом документів та за відсутності спору щодо спадкового майна.

Приватний і державний нотаріуси, на даний момент, рівні в своїх правах щодо оформлення спадщини.

Для оформлення спадщини нотаріусу слід надати пакет документів: паспорт чи інший документ , що засвідчує особу,свідоцтво про смерть спадкодавця,документи підтверджуючі родинні стосунки з спадкодавцем,документи підтверджуючі місце проживання, оригінал заповіту тощо.

Для оформлення спадщини слід звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини.

Місцем відкриття спадщини є останнє відоме  місце проживання спадкодавця, або місце знаходження майна (чи його більшої частини),- у випадку якщо місце проживання спадкодавця невідоме. 

В Україні діють особливі правила при оформленні спадщини спадкодавців із зони АТО і Криму: якщо місцем останнього проживання спадкодавця був населений пункт в якому органи влади України не здійснюють свої повноваження- то місцем відкриття спадщини вважається місце подання першої заяви від спадкоємців на території України.

За оформленням спадщини слід звертатись не пізніше шести місяців з дня відкриття спадщини.

Днем відкриття спадщини являється день смерті спадкодавця або день оголошення його померлим.

У випадку якщо спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і був зареєстрований в одному й тому ж приміщенні- то оформлення спадщини відбуватиметься простіше. Адже відпадає потреба звертатись із заявою про прийняття спадщини. А можна звернутися до нотаріуса  із заявою про видачу свідоцтва на спадщину.

У випадку наявності заповіту- спадкоємець чи спадкоємці за заповітом мають перевагу перед спадкоємцем чи спадкоємцями за законом,- і не дивлячись на наявність чи відсутність між ними і спадкодавцем родинних зв’язків- саме вони, скоріш за все,отримують спадок.

Частки в спадщині є рівними, але спадкоємці, у випадку наявності їх згоди, можуть змінити розміри часток власним рішенням.

Спадкоємці вправі змінити черговість спадкування визначену законом, за умови нотаріального посвідчення договору про це.

Спадкоємець вправі відмовитись від власної частки спадщини на користь іншого спадкоємця.

На обов’язкову частку у спадщині мають право малолітні,неповнолітні, непрацездатні особи. При цьому, навіть при наявності заповіту, розмір їх частки не може бути меншим, ніж половина тієї частки яка їм могла б належати за законом.

За умови, що заяву про отримання спадщини подано вчасно - отримати свідоцтво про право на спадщину можна отримати в будь-який час.

У випадку необхідності отримати в спадок кошти спадкодавця, які останній мав на рахунках в банках України,- йому слід попросити нотаріуса зробити запит про відкриті банківські рахунки та наявність на них коштів спадкодавця.

Зверніть увагу що заповіт, посвідчений (виданий) службовою особою (нотаріусом) на тимчасово окупованій території, на якій органи державної влади, посадові та службові особи України не здійснюють свої повноваження, є нікчемним. 

Судові спори по спадщині найчастіше виникають щодо:

  1. Визнання заповіту недійсним.
  2. Визначення додаткового строку на прийняття спадщини.
  3. Визнання права власності в порядку спадкування.
  4. Визнання спадщини відумерлою.
  5. Визначення частки в спадковому майні.
  6. Усунення від спадкування.
  7. Спори з обов'язкової частки у спадщині.

Детальніше про нюанси спадкових спорів читайте в нашому блозі.
Знайти адвоката по спадщині ви зможете через пошук в шапці або вручну вибравши потрібний населений пункт України або переходьте за посиланням на сторінку «адвокати по спадщині» і знаходьте собі кращого адвоката по спадщині ще сьогодні.
Принагідно дізнавайтесь про послуги та юридичні консультації, які можна отримати в адвокатів по спадщині Вашого міста.